• Katarína Bako

LED zdroje (úvod)

Updated: Feb 24


Rozne typy LED zdrojov
LED zdroje

Čo robí svetlo svetlom?Je to zdroj svetla. Pod zdrojom myslíme to, čo priamo vyžaruje svetlo. Kedysi to boli žiarovky, potom žiarivky a postupne vývoj smeroval k LED zdrojom. Ten začal už od roku 1962 ale trvalo dlho, kým sa dostal do dnešnej podoby.


1. LED zdroj Žiarovka Žiarivka LEDVýhody LEDLEDky sú výhodná voľba hneď z viacerých dôvodov:

  • pre svoju nízku spotrebu,

  • dlhú životnosť,

  • farbu svetla na želanie.


LED zdroj dnes vydrží svietiť až 50-100 tisíc hodín – to je pri 4 h svietenia denne viac ako 30 rokov. Úspornosťou ušetrí peniaze za energiu a zároveň prináša domov priam umelecké zážitky zo svetelnosti. LED vydá až 10x viac svetla ako obyčajná žiarovka pri rovnakom množstve energie .


LED sú odolné voči nárazom a nešetrnému zaobchádzaniu a ideálne pre použitie, tam kde je nutné časté vypínanie a zapínanie​. S LED zdrojmi viete využiť nábytok, steny, zábradlia, niky, štrbiny, rímsy a svetlom tak krásne modelovať priestor.TRIEDENÉ LED - Na kvalite LED čipov záleží


Veľmi dôležitý údaj, čo o kvalite LED čipov prezradí viac, je to, či sú triedené. Znamená to zjednodušene, že pri výrobe lediek je každá jedna pretestovaná tak, aby spĺňala elektrické aj svetelno-technické parametre. Výhoda je tá, že pri takto pretestovaných LED čipoch sa nestáva to, že by jeden bod prestal svietiť. Okrem toho má celý LED pás rovnakú farbu LED čipov a takisto aj CRI- INDEX PODANIA FARIEB, čo je pri osvetlení veľmi dôležitý parameter. Do svetelných stropov používame výlučne triedené LED čipy a máme dosah aj na parametre ako svietivosť, spomínaná CRI a účinnosť. Účinnosť znamená ľudovo povedané veľa muziky za málo peňazí, v prípade LEDiek muzika je svetlo a peniaze sú výkon elektrického prúdu. Naše LED majú účinnosť až 130 lm/W a považujú sa za vysoko svietivé.Rímsa alebo štrbina
Viete aký je rozdiel medzi rímsou a štrbinou? Rímsa používa strop ako odrazovú plochu a štrbina odráža svetlo od steny. Krásne vyzerá aj kombinácia tých dvoch. Keď použijeme dostatočne silné LED zdroje, vieme tak suplovať hlavné svetlo bez použitia ďalších svietidiel.
Ďalšie využitie LED zdrojov v interiéri
Lineárne osvetlenie kúpeľne pomocou štrbiny nad vaňou.
Osvetlenie kúpeľne pomocou štrbiny

Dajú sa schovať aj do malých priestorov, bezpečne, napríklad štrbiny nad sprchou, majú možnosť stmievania, od naozaj jemného po fakt silné svetlo.


Svetelný strop s možnosťou nastaviteľnej teploty bieleho svetla.
Studené vs teplé svetlo

LED poskytujú riešenie aj na to, keď chcete cez deň studené a večer príjemné teplé svetlo. Po skombinovaní LEDiek rôznych teplôt sa dajú následne miešať a tým Vám vznikne tzv. nastaviteľná teplota bieleho svetla. Ale tom vám povieme v niektorom z ďalších vlogov.

Máme samozrejme možnosť mať farebné LED-ky, namiešať si akúkoľvek farbu z viditeľného spektra, takže si môžete vytvoriť atmosféru akú chcete.


Možností ako pracovať so svetlom je naozaj veľa a verím, že sme Vám ich dnes pár predstavili a inšpirovali Vás.O LEDkách sa môžete dozvedieť aj z nášho pravidelného vlogu:
Staviate dom a osvetlením ste sa ešte nezaoberali? Plánujte s nami a plánujte dopredu!


Momentálne síce nie je možné navštíviť náš showroome, ale vieme Vám poradiť aj ONLINE alebo nás kontaktujte na info@svetelnestropy.sk.


Tešíme sa na Vás!

147 views0 comments