Zdravé plnospektrálne svetlo v interiéri

Updated: Jun 10

Autor textu: Ing. Zlatko Balaš (svetelný technik a poradca pre osvetlenie SvetelneStropy.sk)


Na osvetlenie sa treba pozerať rovnako ako na stravu, z krátkodobého hľadiska je v podstate jedno ako svietime alebo čo zjeme, ale z dlhodobého hľadiska to ma výrazný vplyv na naše telo, naše zdravie a našu budúcnosť. Pod umelým svetlom v interiéri nášho domu alebo bytu trávime tretinu nášho života, preto by sme nemali zabúdať na dôležitosť kvalitného osvetlenia a aké parametre by malo spĺňať, aby pozitívne vplývalo na naše telo a psychiku.
Do akej miery sa umelé svetlo dokáže priblížiť dennému svetlu?Nedá sa povedať, že plnospektrálne svetlo v rámci umelého osvetlenia je priamou náhradou svetla denného, ktoré obsahuje celé spektrum v plnom rozsahu. Teda aj vrátane infračerveného svetla a časti UV svetla, ktoré je síce neviditeľne avšak pre nás takisto veľmi dôležité.


V rámci umelého osvetlenia, a to v závislosti od použitia vhodného svetelného zdroja, je to spektrum ochudobnené o niektoré vlnové dĺžky. Napríklad dnes populárne LED svietidlá, ktorých spektrum je široké predsa len neobsahujú UV časť a infračervenú časť a tým pádom sa nedá skutočne povedať, že plnohodnotne nahrádzajú denné svetlo. Ale aj napriek tomu LED zdroje pri indexe podania farieb (CRI) > 92 sa viac ako iné svetelné zdroje výrazne približujú k plnospektrálnemu svetlu.